Satrancın 15 yaşındaki ‘Büyük Usta’sının bayrak sevgisi

Türkiye’nin en genç büyük ustası ünvanını almayı başaran 15 yaşındaki Ediz Gürel, satrançta büyük işler yapıyor, hem yurt içi hem de yurt dışında adından söz ettiriyor. Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen 2024 Uluslararası Satranç Festivali’nde Challengers kategorisinde büyük usta (GM) ünvanını almasının ardından dünyanın önemli ustalarının hamle yaptığı turnuvada şampiyon olan Ediz Gürel Aydınlık’tan Burak Özcan’a konuştu.

HEDEFİM 2700 ELO PUANI

Öncelikle başarılarınla hepimizi gururlandırdığın için teşekkürler Ediz. Bundan sonra ilk hedefin ne olacak?
Öncelikle tebriğiniz için çok teşekkür ederim. Grand Master olmadan önceki ilk yakın hedefim bu unvanı almak idi. Şimdi öncelikli olarak elo puanımı 2600 üzerine sonrasında 2700 üzerine çıkarabilmeyi umuyor ve bu yönde çalışmaya devam ediyorum.

2024 Prag Uluslararası Satranç Festivalinde Büyükusta oldun. Bu turnuvaya herkes katılamıyor, davet üzerine sınırlı sayıda sporcu katılabiliyor. Türkiye’de Büyükusta normunu en erken alan isim oldun? Bu konuda neler söylemek istersin?

Evet Prague Chess Festival’in benim katıldığım Challengers ve diğer Masters ve Futures kategorilerine sporcular sadece davet ile katılabiliyor. Ben 4 yıl önce Futures kategorisine katılıp 2. olmuştum. 4 yıl sonra Challengers kategorisinde bu prestijli turnuvadan davet almak benim için çok değerli oldu. Türkiye’de Büyükusta unvanını alan şu anda en genç isim olmak ayrıca güzel. Arkadan çok başarılı ve yaşı benden daha küçük sporcu kardeşlerim geliyor. Benim yaşımdan daha erken büyükusta olacaklarına inanıyorum. Mühim olanın unvanı almak değil, bu unvan ile ülkemizi uluslararası arenada centilmen, ahlaklı bir Türk sporcusu olarak büyük başarılarla temsil etmek olduğunu düşünüyorum.

2 SAAT ANTRENMAN YAPABİLİYORUM
Tarihi başarıları erken yaşta kazanıyorsun, turnuvalardan önce arka planda nasıl çalışıyorsun, kendini nasıl motive ediyorsun?
Ben şu anda fen lisesi 9. Sınıf öğrencisiyim. Hafta içi rutinim sabah sekiz ve akşam beş buçuk okul oluyor. Turnuvalardan döndüğümde eksik derslerimi tamamlamak için okul sürem de artıyor. Dolayısı ile hafta içleri okuldan sonra, ödevler vb. tamamladıktan sonra ortalama 2 saat kadar antrenman yapabiliyorum. Hafta sonları antrenman sürem çok daha fazla artıyor. Bunun dışında turnuvalar öncesi mutlaka mental hazırlık ve artan bir antrenman sürem oluyor.

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMEK BENİM İÇİN BİR ONUR
Türkiye’yi büyük turnuvalarda temsil etmek nasıl bir duygu?
Büyük turnuvalarda ülkemi temsil etmek benim için her zaman büyük bir onur ve bir o kadar da büyük bir sorumluluk. Katıldığım turnuvada sadece başarı ile değil her davranışı ile bayrağına yakışır bir Atatürk genci olarak akıllarda kalmak en büyük isteğim ve sorumluluğum.

Örnek aldığın bir satranç sporcusu var mı?
Öncelikle Türkiye’deki tüm büyük usta abilerime çok saygı duyduğumu ve hepsinden çokça şey öğrendiğimi belirtmek isterim. Uluslararası arenada ise Magnus Carslen’in oyun tarzını ve Anish Giri’ninin egosuz eğlenceli kişiliğini seviyorum diyebilirim.

Satrancın yanı sıra okulunu da devam ediyorsun? İkisini aynı anda yürütmekte zorlanıyor musun?
Elbette çok zorlandığım zamanlar oluyor, katıldığım turnuvalar ortalama 12-13 gün sürdüğünden okulda işlenen akademik takvimden sıklıkla geri kalıyorum. Döner dönmez kaçırdığım derslerimi tamamlamak ve bunu devam eden antrenmanlar ile bir arada yürütmek zor olsa da elimden geleni yapmaya gayret ediyorum.

YENİ BAŞLAYANLARA TAVSİYELER
Seni hayranlıkla takip eden insanlar var, satranca yeni başlayanlara ne gibi tavsiyeler verirsin?
Öncelikle beni tebrik eden, mesajlar yollayan binlerce insan oldu. Hepsinin ilgisine ve desteğine sonsuz teşekkür ediyorum. Benden küçük satranç sporcularına ise hep aynı şeyi söylüyorum; eğer bu spora profesyonel arenada devam etmek istenirse, tüm sporlarda olduğu gibi yaşam disiplini şart! Düzenli çalışma, düzenli uyku, düzenli beslenme çok önemli. Satranç sadece yetenek ile başarılı olunabilecek bir spor branşı değil. Antrenör ile yaptığınız çalışmaların dışında, bol soru çözümü, taktik çalışmaları, oyun ortası ve oyun sonu çalışmaları, doğru turnuva seçimleri ilk aklıma gelenler.

Bu başarıları kazanmak için büyük bir emek gerekiyor. Satranca olan bu tutkunun sebebi ne?
Bana bu soru birçok farklı mecrada çok soruluyor. Ben karakterim gereği düşünmeyi, düşünerek hareket etmeyi seven biriyim. Sanırım satranca beni bağlayan en önemli sebep bu olsa gerek.

AİLEMİN DESTEĞİ PAHA BİÇİLEMEZ
Türkiye’de birçok insana rol model oluyorsun, ailenin bu başarılardaki payı nedir?
Ailem bakımından çok şanslı olduğumu söyleyerek başlamak isterim. Şu anda başarılarıyla gurur duyduğum ablam ve beni anne- babamız ilgi duyduğumuz her alanda hep destekleyip, yürümek istediğimiz yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Ailem için benim maç sonucumun hiçbir zaman bir önemi olmadı. Onlar bizim başarımızla değil, mutlu bireyler olarak yetişmemizle ilgilendiler her zaman. Bu destek bir sporcu için paha biçilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x