Her banka aynı taksit sayısını vermiyor: Başkan Sığın’dan 9 taksit talebi

Türkiye’de evlenmek oldukça pahalı. Televizyon, buzdolabı, ocak, fırın, çamaşır ve bulaşık makinesinden oluşan 6 parçalık bir beyaz eşya seti ortalama 85 bin TL’ye satılıyor. Temel ev ürünü olan bu makinaların ödemesi ise cep yakıyor. Birçok vatandaş bu eşyaları kredi kartıyla beraber taksit yoluyla ödemeyi seçerken her banka aynı taksit sayısını vermiyor.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, düzenlemeye göre beyaz eşya satışlarında en fazla 9 taksit yapılabildiğini belirterek “Tüm bankalarda bu 9 taksit uygulansa tüketici çok daha rahat edecek” dedi.

Aynı zamanda BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Gelişen Pazarlar Bölgesi Üst Yöneticisi (CEO) de olan Sığın, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde, beyaz eşya sektöründeki gelişmeleri ve beklentileri de değerlendirdi.

İÇ PAZARLA DIŞ PAZAR TERS YÖNDE HAREKET ETTİ

Türkiye beyaz eşya sektörünün dünyanın ikinci en büyük kümelenmesi olduğunu vurgulayan Sığın, “2024’ün ilk çeyrek rakamları daha yeni kapandı. Geçen seneye göre baktığımızda iç pazarla dış pazar ters yönde hareket etti. İç pazarda yaklaşık yüzde 28’lik iyileşme, dış pazarda ise yüzde 5’lik düşüş var. Bakıldığında rakamlar birbirinden biraz uzak gibi gözükmekle beraber beyaz eşya endüstrisi Türkiye’nin neredeyse kapasitesinin üçte ikisini, hatta bazı zamanlarda dörtte üçünü ihraç ediyor. Dolayısıyla oradaki beş puanlık düşüş bu sektörü çok etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Sığın, yaz aylarında piyasada canlılık beklediklerini ancak yüksek faizlerin ve bazı bankalarca 9’dan daha az uygulanan taksit sayısının satın alma imkanını zorlaştırdığını belirtti.

Gökhan Sığın, “Ürünlerimiz ihtiyaç ürünleri. Dolayısıyla ihtiyaç olduğu anda insanların almaktan başka seçeneği kalmıyor ama daha düşük taksit sayısını ödemek veya o taksitleri çok daha yüksek faizlerle maliyetlendirerek ödemek tüketicileri yoruyor” değerlendirmesini yaptı.

9 TAKSİT TALEBİ

Beyaz eşya satışlarında 9 taksit uygulamasının tüm bankalar tarafından yapılması talebinde bulunduklarını aktaran Sığın, şöyle devam etti:

“Düzenlemeye göre beyaz eşya satışlarında 9 taksit olabiliyor. Tüm bankalarda bu 9 taksit uygulansa tüketici çok daha rahat edecek. Şu anda daha düşük taksit uygulanan banka seçenekleri var ama ortalama ömrü neredeyse 12 sene olan bir cihazın peşin alınması tüketici için çok zor bir şey. 9 ay taksit imkanı çok makul bir taksit süreci. Tüm bankaların 9 taksit uygulaması, gerçekten tüketici nezdinde olumlu bir hareket olacaktır, toplam tüketimi de arttırmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x